Danmarks mest anbefalede brand

Lærerstandens Brandforsikring indtager førstepladsen

Analysehuset YouGov har netop offentliggjort deres nye rapport over Danmarks mest anbefalede brands, hvor Lærerstandens Brandforsikring indtager førstepladsen.

”Når vores medlemmer anbefaler os til deres familie, venner eller kolleger, får man ikke en større blåstempling, og det er naturligvis helt fantastisk at blive placeret øverst på listen over de ti mest anbefalede brands, som bl.a. tæller LEGO og Apple. Derfor er vi også meget stolte over vores medarbejderes indsats og taknemmelige for, at vores medlemmer anbefaler os. Vi har nogle stærke forsikringsprodukter og lave priser og kan derfor koncentrere indsatsen omkring service, hvilket er medvirkende til, at vi får så godt et resultat”, udtaler Anne Mette Toftegaard, administrerende direktør i LB Forsikring.

Hvert brand er blevet tildelt en score, som er udregnet på baggrund af hvilke brands de adspurgte ville anbefale til venner, familie eller kolleger og, hvilke de ville undgå. Lærerstandens Brandforsikring fik en score på 75,3.

Læs mere om rapporten her

Kurv: [ ]